Biznes i finanse

Jak wybrać konto firmowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór odpowiedniego konta firmowego nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Obecnie oferty poszczególnych banków są zbliżone. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci mają ogromne problemy z podjęciem właściwej decyzji. Czym należy się sugerować przed podpisaniem umowy z bankiem?

Koszty prowadzenia konta

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności dokładne zweryfikowanie wysokości opłat i oprocentowanie konta firmowego. Należy mieć świadomość, że część banków oferuje darmowe prowadzenie konta tylko przez pierwszy rok. Następnie koszt wynosi od 10 do 20 złotych miesięcznie. Warto także dowiedzieć się, czy przypadkiem przelewy expresowe nie są płatne. Ponadto w przypadku niektórych instytucji finansowych przedsiębiorcy mają tylko pięć darmowych przelewów w miesiącu. Za każdy kolejny przelew muszą zapłacić około 5 złotych.

Obsługa klienta

Godny uwagi jest fakt, że ranking banków w Polsce uwzględnia także obsługę klienta. Jest to zdecydowanie ważniejszy czynnik, niż mogłoby się wydawać. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców podejmuje decyzję o założeniu konta w oddziale stacjonarnym banku. W ten sposób mają dostęp do doradcy, do którego zawsze mogą zadzwonić. Dzięki temu nie muszą czekać w kolejce na infolinii. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obsługa klienta bardzo często dostępna jest w godzinach 8-16. Wtedy przedsiębiorcy są zajęci i dopiero po wspomnianej godzinie 16:00 mają czas na rozmowę. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na założenie konta przez internet, powinien wcześniej zweryfikować czy obsługa klienta dostępna jest w dogodnych dla niego godzinach.

Dodatkowe udogodnienia i dodatki

Nie można zapomnieć wcześniej zweryfikować czy dane konto bankowe jest dostępne online. Przedsiębiorca powinien także dowiedzieć się, czy będzie posiadał dostęp do bankomatów za darmo. Należy mieć świadomość, że z roku na rok coraz większa liczba banków oferuje swoim klientom biznesowym dodatkowe usługi. Doskonałym przykładem może być dostęp do platformy przeznaczonej do zarządzania finansami czy ubezpieczenie na życie i choroby. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także sprawdzenie, jak w danym momencie prezentuje się ranking kont firmowych opublikowany przez renomowany serwis internetowy związany z finansami.Konto powinno umożliwiać przedsiębiorcy dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi płatniczych np. karty płatnicze, przelewy internetowe czy terminal do obsługi płatności.