Inne

Jak zapomnieć o byłym partnerze lub byłej partnerce?

„Ile dałbym, by zapomnieć Cię”, śpiewał wokalista Jeden Osiem L. „Jak zapomnieć” to kultowy, poruszający utwór, doskonale oddający uczucia osoby, która doznała odrzucenia. Rozstanie pod długim związku to jedna z najtrudniejszych emocjonalnie rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć. Wiele osób zadaje sobie potem pytanie: jak zapomnieć o ukochanej? jak zapomnieć o ukochanym? W pamięci mamy jeszcze cudowne chwile z byłym lub byłą, skontrastowane z tym, co czujemy teraz: samotność, ból, czasem nawet rozpacz. Nie jest łatwo wciąż pamiętać o ukochanej bądź o ukochanym. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak zapomnieć o niej lub o nim.

Jak o niej zapomnieć? Jak o nim zapomnieć?

Rozliczenie z tym, co było

By oczyścić się ze wspomnień, które wciąż stają nam przed oczami i by pójść dalej, trzeba najpierw rozliczyć się z samym sobą i z tym, co się wydarzyło. Czy była to czyjaś wina? A może nie można tu w ogóle mówić o winie? Warto prześledzić dynamikę rozstania i jego przyczyny. Dopiero, gdy wykonamy tę pracę, przyjdzie czas na to, by powoli, stopniowo zapominać o swojej byłej lub byłym.

Może warto spotkać się jeszcze raz, na spokojnie ze swoim dawnym partnerem lub dawną partnerką i dać sobie ten wieczór na ostateczne pożegnanie? Jeśli nie jesteście skłóceni do tego stopnia, że nie możecie przebywać w jednym pomieszczeniu, warto taką pożegnalną kolację zaaranżować. To pozwoli wyjaśnić Wam wiele nurtujących kwestii i ze spokojem obgadać swoje emocje, które towarzyszyły Waszemu rozstaniu. Czasem jednak takie spotkanie nie będzie dobre – w przypadku, gdy bardzo tęsknimi za swoją byłą lub byłym i na jej/jego widok odczuwamy bardzo silne emocje, warto takie spotkanie przesunąć w czasie lub zupełnie zrezygnować z tego pomysłu.

Pójście na psychoterapię

Jeśli przeżyliśmy bardzo długi związek i zupełnie nie możemy pozbierać się po rozstaniu, warto przejść się na psychoterapię. Pomoc specjalisty może być niezbędna, zwłaszcza w przypadku, gdy po rozstaniu odechciało nam się żyć. Jeśli obserwujemy w sobie symptomy depresji, trzeba koniecznie zwrócić się po pomoc do psychiatry i psychologa. Psycholog może wiele zdziałać, jeśli chodzi o naszą zdolność radzenia sobie z trudnymi emocjami. Odpowiednie radzenie sobie z emocjami nie jest czymś wrodzonym, lecz nabytym – warto uczyć się tego przez całe życie. Psychoterapia pozwoli na prześledzenie tych rzeczy. które doprowadziły do rozpadu związku. Na psychoterapii można też przeanalizować to, czy jest jakakolwiek szansa powrotu do swojej/swojego ex w przyszłości. Jeśli nie ma takiej szansy, psychoterapia pozwoli Ci zapomnieć o byłej lub byłym i nauczy skupiać się na swojej osobie, swoim szczęściu oraz na przyszłości.

Skupienie się na swoich pasjach

Skupienie się na tym, co kochamy, to klucz do tego, by zapomnieć o byłej lub o byłym. W pierwszym etapie po rozstaniu możemy się czuć niezdolni do cieszenia się swoimi pasjami. Jednak potem, gdy jest już nieco lepiej, możemy wrócić do tych czynności, które uwielbiamy. Granie, śpiewanie, malowanie, pisanie, podróżowanie, sporty? Zastanów się, co najbardziej Cię ekscytuje i napędza do działania. Spełnianie się w swojej pasji daje dużo pozytywnej energii, która może przełamać porozstaniowy smutek.

Spojrzenie w przyszłość

Zamiast wciąć rozpamiętywać przeszłość, warto pomyśleć o przyszłości. Co czeka Cię w najbliższym czasie? Co chciałbyś osiągnąć w ciągu następnych miesięcy czy lat? Snucie planów na przyszłość z pewnością pozwoli Ci się oderwać od tego, co było. Możesz zastanowić się także: jakiego partnera lub jakiej partnerki będę szukał(a) w przyszłości?

W jaki sposób o niej zapomnieć?

Jak o niej zapomnieć? Najlepszy sposób, aby o niej zapomnieć, to spędzać dużo czasu ze swoimi kumplami, a także otworzyć się na nowe znajomości. Nie chodzi tu o to, by szukać sobie od razu nowej partnerki – trzeba najpierw przetrawić stary związek, by móc wejść w nową relację. Jednak nowe kontakty towarzyskie mogą wprowadzić do Twojego życia pozytywną energię. Wsparcie przyjaciół w trudnym czasie po rozstaniu jest nieocenione. To oni potrafią podnieść na duchu i wysłuchać. Ważne jest to, by wyrażać swoje uczucia i emocje. Będąc mężczyzną, jest to szczególnie trudne – nie jesteśmy w końcu socjalizowani do wyrażania swoich uczuć wprost. Jednak jest to bez wątpienia ważna i potrzebna umiejętność. Można pozwolić sobie nawet na łzy – chłopaki w końcu też płaczą. Nie warto kumulować w sobie trudnych emocji, bo to może doprowadzić do jakiegoś wybuchu. Trzeba wyrażać swoje uczucia i emocje w sposób, który nie powoduje niczyjej krzywdy.

W jaki sposób o nim zapomnieć?

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, nieoceniona jest tutaj pomoc innych osób. Przyjaciółki wesprą Cię jak nikt inny. Na pewno wiele z nich przechodziło kiedyś to, co Ty przechodzisz teraz. Z jednej strony warto mówić o swoich trudnych wspomnieniach i niełatwych przejściach. Z drugiej strony warto się też wyluzować – pójść na zakupy do galerii handlowej czy potańczyć w klubie. Takie wypady dadzą Ci na pewno pewną dawkę endorfin i chwilowe zapomnienie o byłym. Wrzucenie się w wir wydarzeń to doskonały sposób, aby o nim zapomnieć. Jeśli pytasz wciąż siebie i bliskie osoby: jak mogę o nim zapomnieć?, warto, byś otworzyła się na innych ludzi. Może dobrą opcją w Twoim przypadku będzie wolontariat? Odciągnie Cię on od przygnębiających myśli i da wiele satysfakcji z pomagania innym.

Podsumowanie

Jak o nim zapomnieć? Jak o niej zapomnieć? Te pytania kołaczą się w naszej głowie po rozstaniu. Najpierw należy rozliczyć się z tym, co było, by móc stopniowo oddalać się myślami od minionej relacji. Często warto udać się do specjalisty – psychoterapia potrafi zdziałać cuda. Warto również skupić się na swoich pasjach i próbować widzieć przyszłość w pozytywnych barwach. Podstawą jest wsparcie przyjaciółek i przyjaciół – oni nigdy nas nie zawiodą i pomogą wyjść z najgorszego dołka.