Dom i ogród

Drewno kominkowe – jakie wybrać?

Kominek tworzy niesamowity klimat w domu. Palące się drewno, tańczący płomień i przyjemne ciepło. Wszystko to sprawia, że kominek nie tylko ogrzeje, ale również wprowadzi w odpowiedni nastrój. Wybór odpowiedniego drewna do kominka jest kluczowe, aby długo cieszyć się ciepłem w domu. Drewno powinno spełniać pewne wymogi, dzięki którym klient będzie wiedział, że jest najwyższej jakości. Najważniejszą zasadą jest wybór drewna, które jest wysokokaloryczne. Spalanie odpowiedniego drewna sprawi, że nie trzeba będzie podkładać bardzo często do kominka, ale również nie będzie emitować do powietrza szkodliwych substancji. Wiele osób wybiera kominek jako metodę docieplania domu, ponieważ drewno jest tanim opałem. Jednak jakie drewno warto wybrać i jakie sprawdzi się najlepiej? Czy warto zakupić drewno bukowe, dębowe czy może warto postawić na grab?

Jakie drewno kominkowe pali się najdłużej?

Palenie w kominku odpowiednim drewnem jest kluczowe, aby zapewnić sobie i swoim domownikom odpowiednie ciepło na długo. Wiele osób, które chcą zakupić opał do kominka, staje przed szerokim wyborem różnego typu drewna. Jednak, jakie drewno kominkowe pali się najdłużej? Najczęściej wybór pada na drewno liściaste. Dlaczego? Równomierne spalanie, dużo ciepła i małe ilości dymu przy spalaniu. Wybór drzew iglastych, ze względu na żywicę, nie będzie dobrym rozwiązaniem przy kominkach otwartych. Żywica podczas spalania strzela, co powoduje, że trzeba się liczyć z licznymi plamami, które będzie trudne do usunięcia. Wybór drewna iglastego ponadto bardzo mocno się dymi, tworząc smolisty osad i sadzę, która zatyka przewody kominowe, co może stwarzać zagrożenie pożarowe.

Dobrze palą się twarde gatunki drzew liściastych. Wysoka kaloryczność to dużo produkowanej energii cieplnej. Najlepsze i najczęściej wybierane są drzewa takie jak: grab, buk czy dąb. Miękkie drzewa liściaste jak np. topola są znacznie mniej kaloryczne niż drewno twarde. Spalanie jest mniej wydajne. Topola przez niską wartość opałową, daje mało ciepła. W przypadku brzozy, mimo że ma średnią wydajność, chętniej jest wybierana do palenia. Dużą wadą tego typu drewna jest jej szybkość spalania, jednak pali się równomiernie i łatwo, nawet w przypadku krótkiego sezonowania. Nie powoduje wytwarzania substancji smolistych. Nie będzie to lepszy wybór od gatunków drzew twardych jak buk, grab czy dąb.

Jak długo pali się dąb?

Dąb jest długowiecznym drzewem, który potrafi dorastać do 50 m wysokości. Ten gatunek drzewa liściastego jest bardzo często wybierany do palenia w kominku. Nie bez powodu. Dąb jest bardzo dobrym materiałem opałowym. Drewno dębowe jest ciężkie i bardzo wysoko kaloryczne, co przekłada się na duże ilości produkowanej energii cieplnej. Jednak warto pamiętać, że przez to, że dąb zawiera taniny i potrzebuje dłuższego „leżakowania”. Jak długo pali się dąb? Suche drewno dębowe pali się naprawdę długo, przez jego grubość i ciężkość. Kora dębowa jest gruba, stanowi 20% całości. Wartość opałowa drewna jest na poziomie 2100 kwh/mp.

Jak długo pali się buk?

Buk jest jednym z najpopularniejszych gatunków do palenia w kominkach. Nie tylko nadaje się do palenia w kominku, ale również przez wielu ludzi wykorzystywany jest do palenia w piecach. Dzięki zwartej i twardej strukturze posiada wysoką wartość opałową na poziomie podobnym do drewna dębowego. Jak długo pali się buk? Drewno bukowe spala się równomiernie i długo. Dzięki wysokiej wartości opałowej buk daje dużo ciepła. Zaletą, o której warto wspomnieć, jest jej cienka kora, co powoduje, że nie pozostawia dużo popiołu.

Jak długo pali się grab?

Grab potrafi dorastać do 25 m wysokości. Drzewa te licznie występują na terenie całej Polski, przez co są powszechnie wykorzystywane jako materiał na opał. Grab jest mocno zbity, dlatego drewno z tego drzewa jest ciężkie i twarde. Jednak mimo swojej struktury, w przeciwieństwie do dębu, nie potrzebuje długiego przesychania, aby móc być wykorzystywany jak najbardziej wydajnie podczas palenia w kominku. Grab jest najbardziej kalorycznym gatunkiem. Jak długo pali się grab? Drewno spala się bardzo wolno i równomiernie. Dzięki wysokiej kaloryczności daje bardzo dużo ciepła przy niewielkim płomieniu. Kora bukowa stanowi 7% jej całości, co przekłada się na ilość wytworzonego popiołu. Grab jest jednym z najlepszych gatunków drewna do palenia w kominku.

Drewno opałowe w zależności od wykorzystanego gatunku, różni się czasem spalania, ilościom emitowanego ciepła czy nawet zapachem. Wybór odpowiedniego opału na zimę jest bardzo ważny, by odpowiednio ogrzać dom. Coraz częstsze wzrosty cen opału jak węgiel, gazu, pelletów i energii elektrycznej, sprawia, że coraz więcej ludzi stawia na ogrzewanie drewnem. Najlepszym wyborem będzie drewno z drzew liściastych. Drewno twarde – dąb, buk, grab dają najwięcej ciepła podczas spalania. Co bardzo istotne wysoka kaloryczność tego typu drewna, przekłada się na rzadsze dokładnie do kominka, w przeciwieństwie do drzew miękkich jak np. topola, lipa. Wybór odpowiedniego drewna nie tylko przyczyni się do odpowiedniego ogrzania domu, ale również do oszczędności. Warto wziąć też pod uwagę ilość emitowanego dymu podczas spalania niskiej jakości i kaloryczności drewna.

Należy pamiętać, że niektóre gatunki drewna potrzebują odpowiedniego przechowania, aby mogły dokładnie wyschnąć. Palenie drewnem mokrym jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Takie rozwiązanie jest też nieekonomiczne. Dlaczego? Podczas palenia takim drewnem, część ciepła zostanie utracona w wyniku odparowania wody. Ponadto mokre drewno powoduje osadzanie się sadzy, nieprzyjemny zapach i czarne kłęby dymu.