Budownictwo i architektura

Na czym polega regeneracja kanalizacji?

Regeneracja kanalizacji może odbywać się różnymi metodami. Poszukując usług naprawczych tego typu, warto postawić na renomowane i doświadczone firmy. Dzięki temu mamy pewność, że nasz system będzie działał sprawnie i bez zarzutu przez długi czas. Przyjrzyjmy się temu, jakie formy naprawy i regeneracji są najczęściej stosowane. Na czym polegają te działania? Co warto wiedzieć?

Technologia bezwykopowa

Każdy z nas wie, że sieci kanalizacyjne wymagają systematycznego czyszczenia lub czasami naprawy. Faktem jest, że niedrożne kanały mogą wiązać się z zanieczyszczeniami w rurach. Niekiedy dochodzi także do uszkodzeń, które wymagają interwencji specjalistów. W procesie napraw stosuje się przykładowo bezwykopowe technologie, które aktualnie cieszą się coraz większą popularnością. Są nieocenione tam, gdzie dostęp do kanalizacji jest utrudniony. Poza tym, technologia bezwykopowa sprawia, że zadanie jest wykonywane szybko i sprawnie. Można liczyć na mniejsze koszty i większą  czystość, w porównaniu do tradycyjnych metod. Mając na uwadze rozmiar uszkodzeń i długość odcinka instalacji, wyróżniamy metody odcinkowe i punktowe.

Naprawy punktowe

Wiemy już, że regeneracja kanalizacji to czynność zlecana specjalistom. Okazuje się, że w instalacji najsłabszymi punktami są połączenia rur – w tym miejscu może dochodzić do uszkodzeń. Poza tym, nieszczelność dotyczy np. korzeni drzew, które przerastają rury. W tym wypadku stosuje się specjalne packery. Są to urządzenia, na obwodzie których umieszcza się wykładzinę ze szklanego włókna. Po wprowadzeniu w dane miejsce, urządzenie napełnia się powietrzem. Zwiększa swoją objętość oraz przenosi wykładzinę na wewnętrzny obwód rury. Dzięki temu dochodzi do jej uszczelnienia.

Naprawy liniowe

Nie zapominajmy o naprawach liniowych, które dotyczą zazwyczaj dłuższych odcinków przewodu kanalizacyjnego. Specjaliści sięgają po system WIR, które polega na wprowadzeniu do kanałów nowych rur PVC. Co ciekawe, takie rozwiązanie jest nazywane systemem rura w rurę. Ta czynność lekko zmniejsza światło kanały, jednak pozwala sprawnie użytkować kanalizację, bez wymiany całego systemu. Proces wyboru odpowiedniej naprawy i regeneracji jest dobierany w zależności od usterki, czy też użytkowanych rozwiązań przez specjalistów.

Efektywne działanie kanalizacji jest bardzo ważne. Jeśli dojdzie do awarii, trzeba działać jak najszybciej. Ponadto, warto mieć na uwadze regularne czyszczenie i regenerację kanalizacji. To pozwoli zachować niezakłócone działanie systemu.